Team Mijnzzp

Ondernemers aan het praten

Dit verandert er voor zzp’ers in 2023

In 2023 krijgen zzp’ers te maken met meerdere aanpassingen in wet- en regelgeving. Zo wordt de zelfstandigenaftrek fors verlaagd en verdwijnt de fiscale oudedagsreserve. Daarnaast verandert de manier waarop je uitbetaalde bedragen aan derden moet doorgeven aan de Belastingdienst. Deze wijzigingen hebben directe invloed op je fiscale positie en administratieve verplichtingen.

Zelfstandigenaftrek fors verlaagd

De zelfstandigenaftrek daalt in 2023 naar 5.030 euro. Dat is een verlaging van 1.280 euro ten opzichte van het jaar ervoor en een snellere afbouw dan eerder was aangekondigd. De afname zet de komende jaren verder door. In 2024 bedraagt de aftrek nog 3.750 euro, in 2025 daalt deze naar 2.470 euro en in 2026 blijft er 1.200 euro over. In 2027 komt de zelfstandigenaftrek uit op 900 euro.

Einde fiscale oudedagsreserve

2022 was het laatste jaar waarin je als zzp’er gebruik kon maken van de fiscale oudedagsreserve (FOR). Vanaf 2023 is deze regeling afgeschaft. De FOR bood de mogelijkheid om belastingheffing over een deel van de winst uit te stellen, maar leverde geen directe belastingvrijstelling op. Het opgebouwde bedrag blijft wel staan en wordt belast op het moment dat je stopt met ondernemen of het omzet in bijvoorbeeld een lijfrente.

Bij het stoppen met je bedrijf vindt de afrekening over de opgebouwde oudedagsreserve direct plaats. Het is daarom verstandig om tijdig na te denken over alternatieven voor je oudedagsvoorziening.

Nieuwe regels voor uitbetalingen aan derden

Maak je gebruik van derden die werkzaamheden voor je uitvoeren en geen ondernemer zijn of bij je in loondienst werken? Dan moet je deze uitbetalingen melden bij de Belastingdienst. Vanaf 2023 is de regeling voor uitbetaalde bedragen aan derden aangepast.

Er wordt nu onderscheid gemaakt tussen inhoudingsplichtige uitbetalers (met een loonheffingennummer) en niet-inhoudingsplichtige uitbetalers (zonder loonheffingennummer). Welke verplichtingen voor jou gelden, hangt af van jouw situatie. Meer informatie over de juiste wijze van aanleveren vind je bij de Belastingdienst.

Mijnzzp.nl