Team Mijnzzp

Cultuurbranche

Bestaanszekerheid van zzp’ers in de kunst- en cultuursector steeds onzekerder

De bestaanszekerheid van zzp’ers in de kunst- en cultuurbranche staat steeds meer onder druk door een combinatie van nieuwe maatregelen. Uit onderzoek van Vereniging zzp Nederland onder ruim vierduizend deelnemers blijkt dat meer dan een derde van de ondernemers in deze sector jaarlijks minder dan € 25.000 verdient. De aangekondigde btw-verhoging is een van de veranderingen die impact heeft, maar ook de verdere afbouw van de zelfstandigenaftrek en plannen voor een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering zorgen voor toenemende onzekerheid.

Toekomstzorgen nemen toe in kunst en cultuur

Veel zelfstandigen in de kunst- en cultuursector maken zich zorgen over hun toekomst. De optelsom van maatregelen heeft grote gevolgen voor het inkomen en de financiële stabiliteit van ondernemers in deze branche.

De afbouw van de zelfstandigenaftrek en de invoering van de verplichte AOV raken alle zelfstandigen, maar binnen de kunst- en cultuursector komt daar ook nog een btw-verhoging bovenop. Hierdoor neemt het verdienvermogen verder af en groeit de onzekerheid over de komende jaren.

Kunnen zzp’ers de extra kosten doorberekenen?

De hogere btw zal zichtbaar worden op facturen, maar ook de premie voor de arbeidsongeschiktheidsverzekering en het wegvallen van fiscale voordelen betekenen extra lasten. In theorie kunnen ondernemers deze kosten verwerken in hun tarieven, maar in de praktijk blijkt dat lastig.

Volgens het onderzoek geeft bijna 80% van de respondenten aan dat het problematisch wordt om kostenstijgingen door te berekenen aan opdrachtgevers. Daardoor is het onzeker of er voldoende inkomen overblijft voor veel zelfstandigen in deze sector.

Vooral ondernemers met een jaarinkomen onder € 25.000 krijgen het zwaar. Zij lopen het risico om financieel nauwelijks nog boven water te kunnen blijven.

Ondernemerschap blijft aantrekkelijk door vrijheid

Ondanks de financiële zorgen is de meerderheid van de ondernemers in de kunst- en cultuurbranche wel tevreden over het zelfstandig ondernemerschap. Vooral de vrijheid, flexibiliteit en onafhankelijkheid worden als grote voordelen ervaren.

Ongeveer de helft van de zzp’ers in deze sector denkt dat er ruimte is om te onderhandelen over tarieven. Dat percentage ligt lager dan in andere sectoren, waar gemiddeld 80% van de ondernemers mogelijkheden ziet om betere prijsafspraken te maken.

De overheid erkent dat er structurele problemen spelen binnen de kunst- en cultuurbranche. Daarom is er onder meer een onderzoek opgezet met een projectsubsidie via fairPACCT, gericht op betere arbeidsvoorwaarden en eerlijkere betaling in de sector.

De komende jaren zullen bepalend zijn voor de positie van zzp’ers in kunst en cultuur. De vraag blijft hoe zelfstandigen zich staande kunnen houden in een sector waar inkomsten vaak laag zijn en kosten juist stijgen.

Mijnzzp.nl