
+ Inhoudsopgave (klik om te openen)
Waarom werkgevers vaker kiezen voor een zzp’er dan voor een uitzendkracht
De vraag naar uitzendpersoneel lijkt af te nemen. Volgens de directeur van de ABU (Algemene Bond Uitzendondernemingen) geven werkgevers steeds vaker de voorkeur aan een zzp’er boven een uitzendkracht. In een artikel in de Financiële Telegraaf wordt duidelijk dat deze verschuiving grote gevolgen heeft voor de flexmarkt. Werkgevers kiezen vaker voor zelfstandigen, omdat dit financieel aantrekkelijker is en meer flexibiliteit biedt.
De ABU-directeur roept het kabinet daarom op om sneller werk te maken van hervormingen op de arbeidsmarkt, zodat er meer duidelijkheid komt voor zowel bedrijven als zelfstandigen.
Bedrijven ruilen uitzendkrachten in voor zelfstandigen
Voor de uitzendbranche is het minder positief nieuws, maar voor zelfstandig ondernemers juist wel. Bedrijven huren steeds vaker zzp’ers in voor tijdelijke of langdurige opdrachten. Een belangrijke reden is dat het voor werkgevers vaak goedkoper is om met een zelfstandige samen te werken dan met een uitzendkracht.
In Nederland zijn inmiddels ongeveer 1,2 miljoen zzp’ers actief, tegenover zo’n 400.000 uitzendkrachten. Als deze trend doorzet, zal het aantal uitzendkrachten de komende jaren mogelijk verder afnemen.
Voor zzp’ers betekent dit meer kansen op werk, maar het roept ook vragen op over de grenzen tussen zelfstandig ondernemerschap en constructies die lijken op loondienst.
Uitzendbureaus stappen in de bemiddeling van zzp’ers
Nu steeds meer opdrachtgevers zzp’ers inhuren, spelen ook uitzendbureaus daarop in. Steeds vaker bemiddelen zij zelfstandigen naar opdrachten, bijvoorbeeld in sectoren als de bouw en techniek. Denk aan zzp-schilders of timmermannen die via een bureau langdurige klussen krijgen aangeboden.
De ABU-directeur uit in het artikel ook kritiek op situaties waarin mensen met eenvoudige functies zichzelf ondernemer kunnen noemen. Daarmee verwijst hij naar het debat rondom schijnzelfstandigheid, dat al langere tijd speelt in Nederland.
Nieuwe regels en hervormingen op komst
De arbeidsmarkt staat aan de vooravond van grote veranderingen. Hervormingen raken meerdere groepen: zzp’ers, uitzendbureaus en opdrachtgevers. Zo wordt gewerkt aan strengere regels om schijnzelfstandigheid tegen te gaan, terwijl uitzendbureaus te maken krijgen met een toelatingsstelsel.
De verwachting is dat dit toelatingsstelsel in 2026 geregeld is. De ABU hoopt dat de wetgeving rondom zzp’ers dan ook duidelijker is, zodat de arbeidsmarkt beter in balans komt.
Flexibiliteit blijft aantrekkelijk, maar vraagt om duidelijkheid
De SER waarschuwt al langer dat de flexibilisering van de arbeidsmarkt is doorgeschoten. Het beleid zou daarom gericht moeten zijn op een brede aanpak: van uitzendconstructies tot zelfstandigen zonder echte ondernemersvrijheid.
Voor nu profiteren veel zzp’ers van de groeiende vraag. Tegelijkertijd blijft het belangrijk dat opdrachtgevers en zelfstandigen goed letten op heldere afspraken en een juiste arbeidsrelatie, zodat de voordelen van flexibel werken behouden blijven.
Mijnzzp.nl
