Team Mijnzzp

Werknemers

Voorstel voor een wettelijke status die meer duidelijkheid geeft aan zzp’ers

Ondernemersvereniging ONL heeft een voorstel gedaan om zzp’ers een eigen wettelijke status te geven. Het doel hiervan is om meer helderheid te creëren voor zelfstandigen, opdrachtgevers en andere betrokken partijen. Volgens voorman Hans Biesheuvel is dit nodig, omdat er de afgelopen maanden veel onzekerheid is ontstaan rondom de positie van zzp’ers.

Biesheuvel stelt dat er snel duidelijkheid moet komen over wat een zelfstandige precies is en welke regels daarbij horen. Ook pleit hij ervoor dat de wet DBA zo snel mogelijk van tafel gaat, omdat deze volgens ONL vooral heeft geleid tot verwarring en problemen in de praktijk.

Waarom een eigen wettelijke status voor zzp’ers?

Volgens ONL is de huidige wettelijke positie van zzp’ers onvoldoende duidelijk. Dat zorgt voor onzekerheid over de fiscale regels en de manier waarop opdrachtgevers zelfstandigen mogen inhuren.

Een aparte status zou ervoor kunnen zorgen dat iedereen precies weet waar hij aan toe is. Dit kan niet alleen rust geven op de arbeidsmarkt, maar ook voorkomen dat opdrachtgevers uit angst geen zzp’ers meer durven in te schakelen.

Combinatie van zelfstandigenaftrek en verzekeringen

Hoe de wettelijke status er precies uit moet gaan zien, is volgens Biesheuvel nog niet volledig uitgewerkt. Een van de ideeën is om de zelfstandigenaftrek te behouden, maar dit te combineren met een verplichte arbeidsongeschiktheidsverzekering.

Het doel daarvan is om zelfstandigen beter te beschermen wanneer zij arbeidsongeschikt raken of tijdelijk geen opdrachten hebben. Volgens Biesheuvel zijn er veel zzp’ers met een relatief laag inkomen, waardoor financiële problemen snel kunnen ontstaan.

Opdrachtgevers blijven voorzichtig door onduidelijkheid

De discussie over de toekomst van zzp’ers speelt inmiddels bij veel partijen. Ook verschillende Kamerleden hebben aangegeven dat er snel meer duidelijkheid moet komen, zodat zowel zelfstandigen als opdrachtgevers weten welke regels gelden.

Op dit moment zijn opdrachtgevers vaak terughoudend met het inhuren van zzp’ers, omdat zij onzeker zijn over mogelijke risico’s en fiscale gevolgen.

Naar aanleiding van het voorstel gaf Hans Biesheuvel een interview bij BNR-radio, dat interessant is om terug te luisteren.

Mijnzzp.nl