Team Mijnzzp

Vrouw aan het werk

Waarom veel zzp’ers liever zelfstandig blijven dan in loondienst gaan

Uit een recent onderzoek van werkgeversvereniging AWVN onder 242 werkgevers blijkt dat een groot deel van de zelfstandigen niet van plan is om in loondienst te treden. Deze uitkomst laat zien hoe sterk het ondernemerschap leeft onder zzp’ers en welke uitdagingen dit oplevert voor werkgevers. Tegelijkertijd krijgen veel zelfstandigen te maken met strengere regels rondom schijnzelfstandigheid, wat een belangrijk thema blijft op de arbeidsmarkt.

Zelfstandigen kiezen bewust niet voor een dienstverband

De studie laat zien dat veel zzp’ers heel bewust kiezen voor het zelfstandig ondernemerschap. Voor deze groep draait het vooral om vrijheid, flexibiliteit en autonomie.

Zelfstandigen waarderen het dat ze zelf kunnen bepalen:

  • wanneer ze werken;
  • waar ze hun opdrachten uitvoeren;
  • welke opdrachten wel of niet passen bij hun expertise;
  • met welke opdrachtgevers ze samenwerken.

Deze mate van controle over het eigen werkleven maakt een vast dienstverband voor veel zzp’ers minder aantrekkelijk.

Wat betekent dit voor werkgevers?

Voor werkgevers brengt deze ontwikkeling nieuwe uitdagingen met zich mee. Het wordt steeds lastiger om professionals te vinden die zich langdurig willen binden aan een organisatie.

De al bestaande krapte op de arbeidsmarkt wordt hierdoor verder versterkt. Steeds meer vakmensen kiezen namelijk voor freelancen in plaats van een vaste aanstelling.

Organisaties worden daardoor gedwongen om anders te kijken naar personeelsbeleid en samenwerking, bijvoorbeeld door projectmatig werken of hybride contractvormen aantrekkelijker te maken.

Flexibilisering verandert de toekomst van werk

De resultaten van AWVN passen binnen een bredere trend: de arbeidsmarkt wordt steeds flexibeler. Professionals willen meer regie over hun loopbaan en zoeken een betere balans tussen werk en privé.

Voor veel zelfstandigen biedt een zzp-constructie ruimte om werk af te stemmen op persoonlijke doelen, gezinssituatie en ontwikkeling. Deze verschuiving vraagt om nieuwe arbeidsmodellen waarin zowel zelfstandigen als werkgevers zich kunnen vinden.

Nieuwe vormen van samenwerking

Werkgevers zullen in de toekomst vaker moeten inspelen op deze behoefte aan flexibiliteit. Denk bijvoorbeeld aan:

  • meer ruimte voor zelfstandig werken binnen organisaties;
  • flexibele werkuren en locaties;
  • samenwerking op basis van projecten;
  • een aantrekkelijker aanbod voor talent dat niet fulltime in loondienst wil.

Conclusie: zelfstandigheid blijft populair

Het onderzoek van AWVN laat duidelijk zien dat veel zzp’ers niet zitten te wachten op een terugkeer naar loondienst. Autonomie, vrijheid en afwisseling blijven voor zelfstandigen belangrijke redenen om ondernemer te blijven.

Voor werkgevers betekent dit dat zij zich moeten aanpassen aan veranderende voorkeuren op de arbeidsmarkt. Door flexibelere werkvormen aan te bieden en traditionele dienstverbanden opnieuw te bekijken, kunnen organisaties aantrekkelijk blijven voor talent in een competitieve en dynamische economie.

Mijnzzp.nl