
+ Inhoudsopgave (klik om te openen)
Ondernemers ervaren strenge aanpak Belastingdienst bij kleine fouten
Meer dan duizend ondernemers hebben hun ervaringen met de Belastingdienst gedeeld met de Inspectie Belastingen, Toeslagen en Douane. Het onderzoek uitgevoerd door Ipsos I&O laat zien dat vooral zzp’ers en andere mkb-ondernemers de aanpak bij kleine fouten als te streng ervaren. Zo vindt 59% van de respondenten dat de Belastingdienst te snel dreigt met boetes en geeft 36% aan dat de reactie bij kleine vergissingen buiten proportie voelt.
Communicatie wordt als hard en dwingend ervaren
Ondernemers geven aan dat de toon van de communicatie vanuit de Belastingdienst vaak hard en dwingend overkomt. De manier waarop berichten worden geformuleerd, speelt daarbij een grote rol. Een bericht met de strekking 'U moet betalen' wordt door veel zzp’ers als onpersoonlijk en weinig respectvol ervaren.
Volgens de respondenten past een meer gelijkwaardige en zakelijke manier van communiceren beter bij het contact tussen ondernemers en een overheidsinstantie. Die verwachting wordt in de praktijk vaak niet waargemaakt, wat bijdraagt aan frustratie en onbegrip.
Gevoel van onrechtvaardigheid bij kleine foutjes
Veel ondernemers ervaren de reactie van de Belastingdienst als onrechtvaardig wanneer het gaat om een klein foutje. Zo wordt genoemd dat er al snel een boete volgt als een betaling één dag te laat is, terwijl de Belastingdienst zelf soms aanzienlijk langer nodig heeft voor terugbetalingen.
Daarnaast geven ondernemers aan dat fouten aan de kant van de Belastingdienst vaak zonder gevolgen blijven, terwijl zij als ondernemer direct worden geconfronteerd met sancties. Dit verschil in behandeling draagt bij aan het gevoel dat met twee maten wordt gemeten.
Uit het onderzoek blijkt dat 75% van de ondernemers negatieve gevolgen heeft ondervonden van een behandeling die zij als onrechtvaardig ervaren. Daarbij wordt ook verwezen naar eerdere gebeurtenissen, zoals de toeslagenaffaire, die het vertrouwen in de Belastingdienst blijvend hebben geschaad.
Bereikbaarheid van de Belastingdienst schiet tekort
Naast de toon van de communicatie speelt ook de bereikbaarheid een belangrijke rol in de kritiek van ondernemers. Respondenten geven aan dat het ontbreken van een mogelijkheid om te mailen als een groot gemis wordt ervaren. Ook terugbelverzoeken worden niet altijd opgevolgd.
Veel ondernemers zouden het prettig vinden als er vaste contactpersonen beschikbaar zijn, zodat vragen sneller en persoonlijker kunnen worden afgehandeld. Dit zou volgens hen bijdragen aan meer begrip, betere samenwerking en minder escalatie bij kleine administratieve problemen.
Oproep tot meer maatwerk
De uitkomsten van het onderzoek laten zien dat er bij ondernemers behoefte is aan meer maatwerk en nuance. Zeker bij kleine vergissingen verwachten zzp’ers een benadering die ruimte laat voor herstel, in plaats van directe sancties.
Een toegankelijkere Belastingdienst, met aandacht voor duidelijke communicatie en bereikbaarheid, kan volgens ondernemers bijdragen aan meer vertrouwen en een betere verhouding tussen overheid en ondernemerschap.
Mijnzzp.nl
